Turqia nis vaksinimin me dozën e 3-të të vaksinës Covid-19

Nga Exit News
Turqia nis vaksinimin me dozën e 3-të të vaksinës Covid-19

Turqia hapi të enjten aplikimet për vaksinimin me dozën e tretë të vaksinës kundër koronavirusit. Ministri turk i shëndetësisë Fahrettin Koca shkroi në Twitter se:“Qytetarët tanë të moshës 50 vjeç e lart që janë vaksinuar për dy doza, si dhe profesionistët tanë të kujdesit shëndetësor, do të jenë në gjendje të caktojnë një takim për vaksinimin me dozën e 3-të të vaksinës që duan, duke filluar që nesër”.

Studiuesit thanë në fillim të kësaj jave se nuk kishte asnjë provë që të doza e tretë është e nevojshme, veçanërisht duke pasur parasysh mungesat e vaksianve në disa vende, megjithëse një studim i Universitetit të Oksfordit zbuloi se një dozë e tretë rrit përgjigjet imune të antitrupave dhe qelizave T.

Sipas Daily Sabah, Koca tha në një konferencë shtypi virtuale pas një takimi me bordin këshillimor shkencor të koronavirusit të vendit që:

Njerëzit dhe punonjësit tanë shëndetësorë do të jenë në gjendje të zgjedhin çdo vaksinë që dëshirojnë, pavarësisht nga ajo që kanë marrë në dy dozat e mëparshme.

Njerëzit të cilët kanë rezultuar pozitivë për Covid-19 u desh të prisnin gjashtë muaj për t’u bërë të përshtatshëm për një vaksinë. Ajo periudhë tani është shkurtuar në tre muaj.

Pas gjetjeve të reja shkencore, periudha kohore midis dy dozave të vaksinës Pfizer / BioNTech është zvogëluar nga gjashtë javë në katër javë.

LEXO  Nis seanca për shkarkimin e prokurorit Bujar Memia

Fushata jonë e vaksinimit po kryhet me forcë të plotë për t’u siguruar që secili nga qytetarët tanë të marrë një vaksinë. Ne jemi një nga vendet kryesore në botë me numrin e dozave ditore të administruara që tejkalon 1 milion.

Vaksinat që kemi në dispozicion në vendin tonë deri më tani duket se janë efektive kundër mutacioneve. Por mënyra e vetme për të ndaluar me të vërtetë pandeminë është të përfundoni vaksinimin përpara se t’u jepni ndonjë mundësi mutacioneve.

Disa vende me nivele të larta të vaksinimit kanë raportuar rritje të rasteve të variantit Delta. Ky duhet të jetë një paralajmërim për ne dhe duhet të jetë sugjerimi ynë për të marrë një vaksinë.

Lajme te ngjashme