Von den Leyen: Duhet të fillojnë negociatat me Shqipërinë

Nga Exit News
Von den Leyen: Duhet të fillojnë negociatat me Shqipërinë

Këshilli Europian duhet të nisi negociatat me Shqipërinë. Kështu është shprehur presidentja e Komisionit Europian, Ursula Von den Leyen.

Përmes një postimi në Twitter,  pas takimit me kryeministrit Rama, Von den Leyen shkruan :

“E lumtur që u takova me Edi Ramën. Shqipëria mund të llogarisë mbështetjen e BE për rindërtimin pas tërmetit dhe për të trajtuar pandeminë.

Shpresoj të vizitoj Shqipërinë së shpejti. Ne diskutuam për negociatat e pranimit. Pozicioni ynë është i qartë: E ardhmja e Shqipërisë është Europa dhe negociatat duhet të fillojnë’!”

Kryemistri Edi Rama ishte të hënën në Këshillin e 11 të Stabilizim Asociimit, ku është takuar me Shefin e Politikës së Jashtme të BE, Josep Borrell dhe komisionerin europian për zgjerim, Oliver Varhelyi.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>