Von der Leyen: BE nuk është ende gati të ndajë vaksinat COVID me vendet e varfëra

Nga Exit News
Von der Leyen: BE nuk është ende gati të ndajë vaksinat COVID me vendet e varfëra

Presidentja e Komisionit të BE, Ursula von der Leyen, njoftoi të dielën se blloku nuk do të ndajë vaksinat e koronavirusit me vendet e tjera derisa të ketë “një situatë më të mirë prodhimi në BE“.

Ekziston presion i madh mbi shtetet anëtare për të marrë vaksina për veten e tyre,” citohet nga DW të ketë thënë ajo.

Njoftimi vjen teksa BE po përballet me një valë të tretë koronavirusi dhe kufizime të reja në jetën publike. Ai sinjalizon një përmbysje të dukshme të premtimeve të mëparshme të bllokut.

Von der Leyen bëri një fushatë të fortë për sigurimin e vaksinave për njerëzit në mbarë botën në pranverën e vitit 2020. Por shumica e dozave të vaksinave COVID vazhdojnë të administrohen në vendet e zhvilluara.

Von der Leyen, megjithatë, theksoi se BE hidhte mbështetjen e saj prapa iniciativës COVAX të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, një përpjekje për t’u dhënë vendeve në zhvillim akses në vaksina.
BE ka investuar € 2.2 miliardë (2.6 miliard $) në këtë iniciativë. COVAX tashmë ka shpërndarë 30 milion doza vaksinash në 52 vende,” tha ajo.

 

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>