Vuçiç pretendon se një Fuqi e Madhe do të kërkojë tërheqjen e NATO-s dhe OKB-së nga Kosova,

Nga Die Morina van Uijtregt
Vuçiç pretendon se një Fuqi e Madhe do të kërkojë tërheqjen e NATO-s dhe OKB-së nga Kosova,

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç deklaroi të enjten se një nga fuqitë e mëdha do të kërkojë tërheqjen e forcave të NATO-s në Kosovë (KFOR) dhe misionin e Kombeve të Bashkuara (UNMIK) nga Kosova.

Agjensia Tanjug, me qendër në Beograd, njoftoi se Vuçiç u tha gazetarëve në kazermat e Dedinje se nëse kjo do të ndodhte, do të ishte një katastrofë.
Ai tha se do të përpiqet të diskutojë çështjen me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, me të cilin Vuçiç do të takohet të hënën në Bruksel.
Vuçiq u tha mediave se nuk mund të thoshte se cila fuqi po fliste, por shtoi se ka informacione nga burime zyrtare.

Mandati i Misionit të Administratës së Përkohshme të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK) u krijua nga Këshilli i Sigurimit në rezolutën e tij 1244 (1999).

Në përputhje me kornizën e tij strategjike, Misioni ndihmon në sigurimin e kushteve për një jetë të qetë dhe normale të qytetarëve të Kosovës dhe avancimin e stabilitetit rajonal në Ballkanin Perëndimor.

Misioni e ka selinë e tij në Prishtinë dhe mbështetet nga zyrat në terren në Mitrovicë dhe Pejë.

Ndërsa forca e Kosovës e udhëhequr nga NATO, KFOR hyri në Kosovë në 12 qershor, pas miratimit të rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të KB.

KFOR fillimisht ishte i përbërë nga rreth 50,000 burra dhe gra nga vendet anëtare të NATO-s, vendet partnere dhe vendet jo-NATO nën komandën dhe kontrollin e unifikuar.

LEXO  Ministri i jashtëm maqedonas refuzon planet për rindarje kufijsh në Ballkan

Mjedisi i përmirësuar i sigurisë i mundësoi NATO-s të ulte prezenën e KFOR-it në Kosovë deri në rreth 3,500 trupa.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>