Dy botë të ndryshme: protestat me vezë e salcë në Britani dhe në Shqipëri

Dy botë të ndryshme: protestat me vezë e salcë në Britani dhe në Shqipëri

Maj 2001, Mbretëri e Bashkuar:

Zëvendës kryeministri John Prescott u qëllua me vezë në fytyrë gjatë një dalje publike. Duke dashur të mbrojë veten, ai e shtyu me trup qytetarin që e sulmoi. Media dhe opinion publik dënoi aktin e politikanit si të padrejtë dhe kërkoi dënimin e tij.

Gusht 2013, Mbretëri e Bashkuar, Londër:

Kreu i atëhershëm i Partisë Laburiste Ed Miliband u godit me një breshëri vezësh gjatë një vizite në treg. Të paktën një vezë ra në kokën e Miliband dhe disa të tjera në xhaketë.

Duke u munduar të pastrojë xhaketën, Ed Miliband tha se “kjo nuk është hera e parë që më ndodh një incident i tillë, e me siguri nuk do të jetë e fundit. Jam gjithmonë në kërkim të mënyrave të reja për të qenë në kontakt me votuesit.”

Nëntor 2016, Tiranë:

Mirela Ruko, aktivistja e “Lëvizjes për Universitetit” hodhi salcë domateje mbi Ministren e Arsimit Lindita Nikolla, në formë proteste për reformën e arsimit të lartë. Pas ngjarjes ajo u shoqëruar në Komisariatin Nr.1 të Tiranës, ku u mbajt për më shumë se 10 orë.

Deputetë të Partisë Socialiste dënuan rëndë aktin e qytetares dhe shprehën solidarizim me ministren Nikolla.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>