3000 mjekë të pavaksinuar pezullohen në Francë

Nga Exit News
3000 mjekë të pavaksinuar pezullohen në Francë

“3,000 punonjës të institucioneve shëndetësore dhe mjekësore-sociale të pavaksinuar u pezulluan,” tha Ministri i Shëndetësisë Oliver Veran për radion RTL, të enjten.

Prej të mërkurës, personeli në institucionet shëndetësore duhet të paraqiste një certifikatë COVID-19 për të vazhduar punën, shkruan euraktive.

Në fillim të kësaj jave, Unioni Kombëtar i Profesionistëve të Infermierisë (SNPI) paralajmëroi se kjo masë do të destabilizonte një sektor që tashmë po vuan nga mungesa e stafit.

“10% e posteve të infermierisë janë aktualisht bosh në spitale,” tha zëdhënësi i sindikatës Thierry Amouroux për EURACTIV France duke shtuar se në shtëpitë e pleqve gjendja është edhe më keq.

Shifra e shpallur nga ministria e shëndetësisë në Francë ka të ngjarë të ndryshojë në ditët në vijim, pasi disa punonjës shëndetësorë pritet të ndryshojnë mendje.

“Një numër i madh i këtyre pezullimeve janë vetëm të përkohshme sepse sipas reagimeve që kam nga institucionet, shumë prej këtyre punonjësve […] kanë vendosur që përfundimisht të vaksinohen,” shtoi ministri i shëndetësisë.

Një masë e ngjashme u mor nga autoritetet greke duke pezulluar 10.000 mjekë nga puna.

Lëvizja shkaktoi mungesa të mëdha të stafit në sektorin e shëndetit publik dhe Ministri i Shëndetësisë Thanos Plevris nënshkroi më 6 shtator një amendament që i lejon ata të kthehen në punë nëse të paktën marrin dozën e parë të vaksinës.

Aktualisht 5,035 personal shëndetësor u pezullua dhe staf shtesë pritet të punësohet për të mbushur boshllëqet, në Francë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>