Albin Kurti: Jemi të gatshëm për dialog, Serbia ka refuzuar të vijë në Bruksel

Nga Exit News
Albin Kurti: Jemi të gatshëm për dialog, Serbia ka refuzuar të vijë në Bruksel

Kryeminsitri kosovar Albin Kurti, në një deklaratë të përbashkët për shtyp me kryeministrin Edi Rama, deklaroi se Kosova ka qënë e gatshme për dialog me Serbinë që nga dita e parë e vendosjes së masave të reciprocitetit, por kjo e fundit ka refuzuar.

“Qysh kur i kanë kërkuar bisedimet, të hënën, 20 shtator, kemi qënë të gatshëm të udhëtojmë në Bruksle. Bisedimet janë refuzuar nga Beogradi. Në çdo moment që organizohen takimet, jemi të gatshëm,” u shpreh Kurti.

Kurti tha se gjendet në kontakt të vazhdueshëm me aleatët dhe KFOR-in mbi situatën dhe se qeveria nuk ndërrmerr veprime, pa u informuar nga policia e Kosovës mbi zhvillimet.

Ai mohoi zërat se KFOR-i po përgatitej të ndërhynte në veri dhe shtoi e Njësia Speciale e Kosovës po bën detyrën e saj, pasi masat ishin çështje e brendshme.

“Mbi 10 mijë automjete kanë marr targa të përkohëshme dhe nuk ka patur as incidente e as dhunë nga ana e policisë së Kosovës. Dhuna ka adresë tjetër, jo institucionet e Kosovës,” deklaroi Kurti.

Kurti tha se Kosova ishte e interesuar që situatë të shtensionohej, pavarësisht nxitjeve nga fqinji.

 

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme