Anglia fton personat e moshës 56-59 për t’u vaksinuar

Nga Exit News
Anglia fton personat e moshës 56-59 për t’u vaksinuar

Shërbimi Shëndetësor Kombëtar ka ftuar njerëz të moshës 56 deri 59 vjeç në Angli për të rezervuar vaksinat Covid-19 në javën e ardhshme.

“Ftesat e fundit janë dërguar pasi më shumë se tetë në 10 persona të moshës 65 deri 69 vjeç morën ofertën e një goditjeje”, tha NHS në një deklaratë me email të dielën.

“Stafi i NHS ka vaksinuar më shumë se 18 milion njerëz në të gjithë Anglinë, që do të thotë më shumë se një e treta e popullsisë së rritur tashmë kanë marrë goditjen për të shpëtuar jetën.”

Rregullatori mjekësor i Britanisë të enjten tha se do të vëzhgonte vaksinat e shpejta për variantet e koronavirusit.

Ekziston shqetësimi se disa variante, të tilla si ato të gjetura për herë të parë në Afrikën e Jugut dhe Brazil, mund të zvogëlojnë efikasitetin e gjeneratës së parë të vaksinave Covid-19 dhe prodhuesit po kërkojnë të rrisin efektivitetin e tyre.

AstraZeneca PLC, Pfizer Inc dhe Moderna Inc  kanë thënë se synojnë të modifikojnë dozat e tyre për të përballuar variantet këtë vit. Britania deri më tani ka ofruar doza të bëra nga AstraZeneca dhe Pfizer.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>