Apeli i Posaçëm shtyn datën e vendimit për Adriatik Llallën

Nga Exit News
Apeli i Posaçëm shtyn datën e vendimit për Adriatik Llallën

Gjykata e Posaçme e Apelit do të japë më 22 shtator vendimin përfundimtar  për ish-kryeprokurorin Adriatik Llalla.

Vendimi u mor të enjten pasi trupi gjykues nuk pranoi të merrte më asnjë provë të re të paraqitur nga avokati mbrojtës Sokol Hazizaj.

Adriatik Llalla nuk ka qenë i pranishëm në seancë pasi sipas avokatit të tij ai ndodhet i shtruar në spital për shkak te gjendjes jo të mirë shëndetësore.

Llalla kërkon shpalljen e pafajësisë ose rikthimin për gjykim të çështjes sërish në Shkallën e Parë por me trupë tjetër gjykuese.

Seanca e së enjtes u zhvillua pasi ishte shtyrë tre herë më parë prej mungesës së avokatit të ish-kryeprokurorit.

Lalla kishte apeluar vendimin për dënimin me burg dhe sekuestrimin e pronave nga Gjykata për Korrupsion dhe Krim të Organizuar.

Llalla u dënua me 2 vite burg dhe 5 vite përjashtim nga sistemi i drejtësisë dhe poste publike nga GJKKO, më 20 maj. Gjykata vendosi edhe sekuestrimine një apartamenti në Durrës dhe 4 sipërfaqe toke në emër të tij.

Adriatik Lalla nuk ka pasur burime të ndershme për krijimin e këtyre pasurive, deklaroi Gjykata në vendimin e saj. Gjithashtu, gjykata ka gjetur se Llalla ka blerë pasuri me vlerë të ulët dhe i ka rishitur me vlere të lartë.

Ai u shpall ‘non grata’ nga SHBA-të me arsye e veprave të korrupsionit në poste publike.

LEXO  GJKKO lë në burg 17 persona të dosjes 339

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>