BE dhe vendet e G7-ës do të kërkojnë hetim të ri për origjinën e Covid-19

Nga Exit News
BE dhe vendet e G7-ës do të kërkojnë hetim të ri për origjinën e Covid-19

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen ka kërkuar hetimin e plotë të origjinës së Covid-19. Ajo u shpreh se hetuesit duhet të kenë akses të plotë në vendet e para të përhapjes për të hedhur dritë mbi çështjen, raportoi Reuters.

“Ka shumë rëndësi që ne të mësojmë origjinën e koronavirusit”, u shpreh von der Leyen në një konferencë për shtyp përpara mbajtjes së samitit të G7-tës, në Britani.

“Hetuesit duhet të kenë akses në çdo gjë të nevojshme për të gjetur burimin e pandemisë”, shtoi ajo.

Udhëheqësit e G7-të do të kërkojnë nga OBSH hetimin e plotë të origjinës së koronavirusit, sipas një draft dokumenti të publikuar në media, përpara takimit.

Kjo kërkesë u nis nga presidenti i SHBA-ve Joe Biden, pas raporti tëinteligjencës amerikane se virusi dol inga laboratori i Vuhanit.

Ekspertët në përgjithësi kanë rënë dakord se virusi kaloi nga kafshët tek njeriu, dhe një hetim i OBSH-së u shpreh se është e pamundur që virusi të kishte nisur në laborator.

 

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme