Bjellorusët vijojnë protestat në Minsk, policia qëllon të shtëna paralajmëruese

Nga Exit News
Bjellorusët vijojnë protestat në Minsk, policia qëllon të shtëna paralajmëruese

Vijojnë protestat kundër presidentit Aleksandër Lukashenko në Bjellorusi, ku policia ka përdorur granada tronditëse dhe ka qëlluar në ajër në shenjë paralajmërimi gjatë marshimit në Minsk ditën e djelë.

Kjo është java e 12 e protestave në Bjellorusi, të nxitura nga zgjedhjet presidenciale që shpallën Lukashenkon fitimtar të një tjetër mandati.

Gjatë javës së kaluar Lukashenko mbylli pjesërisht kufirin me perëndimin, zëvendësoi ministrin e tij të brendshëm dhe tha se kushdo protestues që prek me dorë policinë duhet të paktën “të largohet me duar të prera”.

Zyrtarë të lartë të policisë së shtetit kanë kërcënuar me përdorim të armëve të zjarrit në rast se do të duhet.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>