Dhomat e Specializuara të Hagës refuzojnë lirimin e Kadri Veselit nga paraburgimi

Nga Exit News
Dhomat e Specializuara të Hagës refuzojnë lirimin e Kadri Veselit nga paraburgimi

Kërkesa e Kadri Veselit për t’u liruar përkohësisht nga paraburgimi në Dhomat e Specializuara të Hagës është rrefuzuar nga gjyqtari i procedurës paraprake.

Sipas vendimit të publikuar të premten, gjyqtari vlerëson se ka rrezik që Veseli të arratiset, të pengojë punën e Dhomave të Specializuara ose të kryejë krime kundër dëshmitarëve në çështjen kundër tij.

“Gjyqtari i Procedurës Paraprake ka arritur në përfundimin se ekziston rreziku që Z. Veseli të arratiset, të pengojë mbarëvajtjen e procedurave të Dhomave të Specializuara ose të kryejë krime të mëtejshme kundër atyre që perceptohen se janë kundër UÇK-së, përfshirë dëshmitarët që i dhanë prova Zyrës së Prokurorit të Specializuar dhe / ose duhet të të paraqiten para Dhomave të Specializuara. Gjyqtari i Procedurës Paraprake do të vlerësojë më poshtë nëse këto rreziqe mund të adresohen në mënyrë adekuate nga Kushtet e Propozuara.”

Avokati i Veselit, Ben Emerson, kishte kërkuar që klienti i tij të lirohet përkohësisht nga paraburgimi duke ofruar një listë me kushte që do të plotësoheshin nëse Veseli do të lirohej

Zyra e Prokurorit të Specializuar kundërshtoi kërkesën një javë më parë.

Më 11 nëntor, ish-kreu i PDK Kadri Veseli hodhi poshtë të gjitha akuzat e ngritura ndaj tij nga gjykata speciale e Hagës për krime gjatë luftës së Kosovës.

Akuzat që rëndojnë mbi Veselin janë:

  • Përndjekje, krim kundër njerëzimit;
  • Burgosje, krim kundër njerëzimit;
  • Ndalim arbitrar, krim lufte;
  • Akte të tjera çnjerëzore, krim kundër njerëzimit;
  • Trajtim mizor, krim lufte;
  • Torturë, krim kundër njerëzimit;
  • Torturë si krim lufte;
  • Vrasje, krim kundër njerëzimit;
  • Vrasje e paligjshme si krim lufte;
  • Zhdukje me forcë e personave, krim kundër njerëzimit.

Sipas prokurorisë, veprat e pretenduara janë kryer midis prillit 1998 dhe gushtit 1999 në Kosovë dhe në Shqipërinë Veriore.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>