Dhomat e Specializuara: UÇK ka përdorur fabrikën e Metalit në Kukës si ambjent paraburgimi

Nga Exit News
Dhomat e Specializuara: UÇK ka përdorur fabrikën e Metalit në Kukës si ambjent paraburgimi

Në Fabrikën e Metalit në Kukës, në Shqipëri, anëtarët e UÇK-së kanë mbajtur në paraburgim 12 persona.

Kjo e dhënë doli nga dosja e plotë e aktakuzave e hartuar nga Dhomat e specializuara të Kosovës kundër presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, Kadri veselit, Rexhep Selimit, dhe Jakup Krasniqit. Kjo dosje u publikua më 26 nentor në faqen zyrtare të dhomave të Specializuara.

“Gjykatësi i Seancës Paragjyqësore konstaton se materiali mbështetës tregon se midis muajit majit dhe qershor 1999, të paktën 12 individë u mbajtën në paraburgim nga anëtarët e UÇK-së dhe u ruajtën në dhoma me dritare të bllokuara në Fabrikën e Metalit në Kukës, në Shqipëri. Të arrestuarit në fjalë u prangosën, u ruajtën dhe u shoqëruan në tualet. Ata qëndruan në paraburgim për periudha të ndryshme kohore”, shkruhet në dosjen e Hagës.

Thaçi, Veseli, Krasniqi dhe Rexhepi u arrestuan në filimit të nëntorit, për akuzat e krimeve ndaj njerëzimit në vitet e pas luftës së Kosovës. Ata gjenden në paraburgim në Hagë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>