Eduard Shalsi: E ka fajin opozita për përkeqësimin e klimës së biznesit

Nga Exit News
Eduard Shalsi: E ka fajin opozita për përkeqësimin e klimës së biznesit

Ministri i Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes Eduard Shalsi fajësoi të hënën opozitën për përkeqësimin e klimës së biznesit në vend.

Gjatë prezantimi të gjetjeve të Indeksit të Biznesit 2019, sipas së cilit është 66 përqind e bizneseve mendojnë se klima e biznesit është përkeqësuar ndjeshëm, Shalsi u shpreh:

´Situata e acaruar politike e dëmton sipërmarrjen. Kriza e sajuar politike që opozita braktisi parlamentin dhe të dezertojë nga zgjedhjet e qershorit nuk ishin zgjedhjet e duhura.
Ka një element të përbashkët me të gjitha sondazhet, një nga ato është klima e sajuar politike. Braktisja e parlamentit nuk ishin hapi i duhur.´

Shalsi foli dhe për ndikimin e keq të pandemisë së Covid-19 në ekonomi, megjithëse Indeksi është bërë për vitin 2019 dhe nuk përfshin periudhën e pandemisë.
Ai u justifikua duke thënë se pandemia kapi të gjithë botën e papërgatitur, jo vetëm Shqipërinë.

1 koment

  1. Eri 29 Qershor, 2020 në 2:02 pm

    As sjellja e qeverise nuk ndihmon. Shembje teatri ne 4 te mgjesit. Deklaron se do konsideroji kanabisin mjeksor. Jep tendera 2 ose 3 kompanive vetem.
    Perzenja e investitorve te huaj.
    Kollaj te thuash opozota opozita.
    Por ne fund te fundit ju jeni bere me keq sesa kjo opozite qe ska qene asnjehere e hajrit

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme