Erdogan akuzon Macron për retorikë anti-islame

Nga Exit News
Erdogan akuzon Macron për retorikë anti-islame

Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan kritikoi Presidentin francez Emmanuel Macron për përdorimin e retorikës anti-islamike që përfshin krijimin e ‘islamit francez’ për të fshehur dështimin e tij në drejtimin e vendit, shkruan gazeta turke Hurriet.

“Ata që janë të shqetësuar nga ngritja e islamit po sulmojnë besimin tonë përmes krizave. Retorika anti-islame dhe anti-myslimane është mjeti më i mirë për politikanët perëndimor të mbulojnë dështimet e tyre. ‘Islami francez’, ‘Islami evropian’ dhe ‘islami austraik’ janë shembujt e kësa”, tha Erdogan në një mesazh në rrjet pas takimin me Organizatën e Bashkëpuimit Islamik, më 20 tetor, 2020.

“Objektiva e vërtet e kësaj nisme e drejtuar nga presidenti francez Macron është për të sheshuar llogaritë me islamin dhe me myslimanët”, tha ai duke sugjeruar se ata po e përdor këtë nisëm për të sulmuar islamin.

Erdogani sulmoi edhe organizatën islamike FETO, duke e krahasuar atë me Boko Haram, El Shebab, ISIL.

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>