Forcat e SHBA largohen nga Afganistani, talebanët marrin nën kontroll aeroportin në Kabul

Nga Exit News
Forcat e SHBA largohen nga Afganistani, talebanët marrin nën kontroll aeroportin në Kabul

Trupat e fundit ushtarake amerikane janë larguar nga aeroporti i Kabulit duke shënuar fundin e një pranie 20-vjeçare në Afganistan dhe luftës më të gjatë të Amerikës.

Zyrtarët thanë se avioni i fundit u ngrit me ambasadorin amerikan në bord pas mesnatës.

Ata shtuan se misioni diplomatik për të ndihmuar ata që nuk mund të largohen para afatit do të vazhdojë.

Të shtënat festive nga talebanët u dëgjuan pasi u nis avioni i fundit, raporton BBC.

Largimi nga Kabuli ishte kapitulli i fundit i një fushate ushtarake, e cila në përfundim rezultoi me SHBA-në që i dorëzoi Afganistanin militantëve islamikë që kërkonte të çrrënjoste kur trupat amerikane hynë në vend në 2001.

Ishte gjithashtu fundi i një përpjekjeje masive evakuimi që filloi më 14 gusht menjëherë pasi talebanët pushtuan vendin.

Komandanti kryesor ushtarak i Amerikës në rajon, gjenerali Kenneth McKenzie, tha se në total, avionët amerikanë dhe të aleatëve evakuuan më shumë se 123 000 civilë, mesatarisht më shumë se 7 500 në ditë.

Duke folur pas njoftimit, Sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken e quajti evakuimin një “ndërmarrje masive ushtarake, diplomatike dhe humanitare” dhe një nga më sfiduesit që SHBA ka kryer ndonjëherë.

Ai shtoi se ndërsa SHBA kishte pezulluar praninë e saj diplomatike në Kabul, duke transferuar operacionet në kryeqytetin e Katarit, Doha, ku do të vazhdonte përpjekjet për të ndihmuar amerikanët dhe afganët me pasaporta amerikane, të largoheshin nga Afganistani nëse donin.

LEXO  Historia e të gjitha ndalimeve nga Sekretari amerikan i Shtetit

Presidenti Joe Biden lëshoi ​​një deklaratë të shkurtër duke falënderuar të gjithë ata që ishin përfshirë në operacionin e evakuimit gjatë 17 ditëve të fundit dhe duke thënë se do t’i drejtohej kombit më vonë të martën.

Pas tërheqjes, luftëtarët talebanë u panë në aeroportin e Kabulit dhe duke marrë nën kontroll objektet e tij, duke përfshirë një hangar me avionë të lënë pas nga SHBA. Disa luftëtarë kishin veshur uniforma dhe pajisje ushtarake amerikane të lëna mbrapa.

1 koment

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme