Franca lejon vaksinimin e të moshuarve me AstraZenecën

Nga Exit News
Franca lejon vaksinimin e të moshuarve me AstraZenecën

Franca do të vaksinojë të moshuarit me vaksinën AstraZeneca. Ministri francez i Shëndetësisë, Olivier Veran deklaroi se me këtë vaksinë do të vaksinohen të moshuarit me sëmundje bashkëshoqëruese.

“Njerëzit e prekur nga sëmundje të tjera, mund të vaksinohen me AstraZeneca, përfshirë edhe njerëzit e moshës midis 65 dhe 74 vjeç”

Më herët Alain Fischer kreu i këshillit orientues të strategjisë së vaksinave të Francës, tha se gjetjet e fundit sugjerojnë se vaksina Oxford / AstraZeneca COVID-19” është efikase tek njerëzit e moshës mbi 65 vjeç” dhe tha se autoriteti shëndetësor i vendit do të shqyrtojë përsëri rekomandimet e tij.

Vendet në të gjithë BE-në fillimisht e kishin kufizuar vaksinën në grupmoshat më të reja për shkak të shqetësimeve mbi mungesën e të dhënave që vërtetojnë efikasitetin e saj në grupet e vjetra. Franca deri më tani ka rekomanduar përdorimin e vaksinës së AstraZeneca për ata të moshës më të re se 65 vjeç.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>