Gjykata e Apelit lë në burg ish-kryebashkiakun Kajmaku

Gjykata e Apelit lë në burg ish-kryebashkiakun Kajmaku

Gjykata e Apelit ka lënë në fuqi vendimin e Gjykatës së Krimeve të Rënda për masën e arrestit me burg, në mungesë, ndaj  ish-kryebashkiakut të Vorës Kajmaku.

Më 12 nëntor, Gjykata e Krimeve të Rënda vendosi masën e sigurisë arrest me burg për Kajmakun me akuzën e mashtrimin në formularin e dekriminalizimit. Kajmaku e apeloi këtë vendim më 16 nëntor.

Prokuroria kërkoi arrestimin e ish-kryebashkiakut të Vorës Kajmaku, për shkak të fshehjes së të shkuarës së tij në formularët e dekriminalizimit.

Më 1 nëntor Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve shkarkoi nga detyra Zotin Kajmaku, pasi ai nuk kishte deklaruar arrestimin dhe hetimin në Greqi për përdorim parash të falsifikuar, nën identitetin e rremë Jorgo Toto.

Pas denoncimit të Partisë Demokratike, faktet e mësipërme u vërtetuan nga prokuroria, nëpërmjet shenjave të gishtave.

Sipas ligjit të dekriminalizimit, kush gënjen në formularin e dekriminalizimit shkarkohet nga funksioni publik dhe dënohet me burg nga 6 muaj deri në 4 vjet.

Që prej muajit gusht PD ka denoncuar fshehjen e së shkuarës së kryebashkiakut Agim Kajmaku. Ky i fundit ka mohuar të jetë arrestuar, apo hetuar.

Përveç Kajmakut, demokratët kanë akuzuar edhe dy socialistë të tjerë, kryebashkiakun e Vaut të Dejës, Mark Babani dhe kandidatin për Shkodrën, Valdin Pjetri, ky i fundit u tërhoq nga marrja e mandatit pasi akuzat u vërtetuan.

LEXO  Basha bisedon me Eurokomisioneri Hahn për planin ekonomik dhe integrimin

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>