Gjykata: Gjobat e Bashkisë Tiranë ndaj opozitës, të paligjshme

Gjykata: Gjobat e Bashkisë Tiranë ndaj opozitës, të paligjshme

Gjykata Administrative e Tiranës vendosi sot se gjobat që Bashkia Tiranë i ka vënë Partisë Demokratike për dëme gjatë protestave në shkurt 2019, janë të paligjshme.

Për këtë gjykata vendosi shfuqizimin e gjobave dhe vendimeve të Bashkisë Tiranë ndaj PD-së.

Në prill 2019, Bashkia Tiranë raportoi se protestat e opozitës kanë shkaktuar në qytet një dëm me vlerë 2,5 milionë lekë. Në këtë shifër përfshihej dëmtimi i fasadës së kryeministrisë, ministrisë së Brendshme dhe disa ndërtesave të tjera shtetërore, dëmtimi i pemëve, shtyllave ndriçuese, hapësirave të gjelbëruara. Dëmtimi i fasadave, e veçanërisht ajo e kryeministrisë ishte zëri me koston më të lartë.

Këtë shumë Bashkia vendosi që t’ia faturojë Partisë Demokratike përmes 7 gjobave, të cilat tashmë janë vlerësuar të paligjshme nga gjykata.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>