Greqia dhe Turqia bëjnë paqe

Nga Exit News
Greqia dhe Turqia bëjnë paqe

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis dhe Presidenti turk Tayyip Erogan premtuan qetësim të tensioneve mes dy vendeve, në takimin etyr enë kuadër të samitit të NATO-s.

“Takimi ishte një hap përpara një vere të qetë:, u shpreh kryeministri grek.

Sipas Euroactive ka pasur një marrëveshje të përbashkët që tensionet e 2020-ës të mos përsëritet dhe të promovohet qetësia mes dy vendeve.

Ata ranë dakord të përmirësojnë marrëdhënien pavarësisht “ndryshimeve të mëdha” në disa çështje, përfshirë demarkacionin e zonës detare.

Gjithashtu, ata ranë dakord të bashkëpunojnë për çështjet e emigracionit: Turqia do të marrë mbrapsht 1 450 emigrantë të cilët kanë aplikuar për azil.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>