Haradinaj: Kurti dhe Osmani nuk kanë kërkuar marrëveshje për zgjedhjen e presidentit

Nga Exit News
Haradinaj: Kurti dhe Osmani nuk kanë kërkuar marrëveshje për zgjedhjen e presidentit

Ramush Haradinaj, kryetari i Partisë Ardhmëria për Kosovën (AAK) u shpreh se Vetëvendosja dhe Vjosa Osmani nuk e kanë ftuar në një marrëveshje për votimin e presidentit të vendit.

Në një konferencë për shtyp, të mërkurën, Haradinaj u shpreh se:

“Nuk kemi biseduar me kryetarin e Vetëvendosjes dhe me Vjosa Osmanin. Ne nuk kemi marrë propozim për marrëveshje politike për të votuar qeverinë ose presidenten. Nuk kamë kërkuar bashkëpunim. Ne nuk jemi pjesë e një marërveshje politike për votimin e kandidates për presidente”.

Për zgjedhjet e presidentit në Kosovë nevojiten 81 vota. Vetëvendosja ka bërë marrëveshje me partitë e pakicave kombëtare dhe me Lidhjen Demokratike të Kosovës (LDK), për votimin e Vjosa Osmanit si presidente të vendit, në seancën e sotme.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme