I dërguari i BE-së Lajçak dhe kryeparlamentarja Osmani diskutojnë nisjen e dialogut Kosovë-Serbi

Nga Exit News
I dërguari i BE-së Lajçak dhe kryeparlamentarja Osmani diskutojnë nisjen e dialogut Kosovë-Serbi

I Dërguari Special i BE, Mirosllav Lajçak dhe Kryetarja e Parlamentit të Kosovës Vjosa Osmani diskutuan përgatitjet sa më shpejt që të jetë e mundur për rifillimin e dialogut Kosovë-Serbi.

Ky lajm u bë i ditur nga vetë Lajcak, në një postim në Tëitter në mërkurën.

Diskutim shumë i nevojshëm dhe i dobishëm me kryetaren e Parlamentit të Kosovës @VjosaOsmaniMP. Diskutuan për situatën aktuale politike në Kosovë dhe përgatitjet për rifillimin e dialogut të ndërmjetësuar nga BE. Ramë dakort për rëndësinë e afrimit të perspektivës së BE-së me njerëzit e Kosovës dhe Serbisë.

Osmani është një nga politikanët e vjetër në Kosovë që është kundër një marrëveshje për shkëmbim territoresh midis Kosovës dhe Serbisë.

Javën e kaluar, kryediplomatit të BE Josep Borrell sugjeroi që BE të pranonte një marrëveshje të tillë nëse të dy vendet bien dakord për të.

Osmani reagoi menjëherë pas deklaratës së Borrell.

“Unë u bëj thirrje të gjithë aktorëve ndërkombëtarë që të përmbahen nga legjitimimi i ideve të prapambetura në procesin e dialogut midis Kosovës dhe Serbisë. Çdo zgjidhje e propozuar që nuk ka një bazë të fortë në sovranitetin dhe integritetin territorial të Kosovës do të refuzohet me vendosmëri nga populli ynë, ” shkroi Osmani në Twitter të martën si përgjigje ndaj deklaratës së Borrell.

Në një veprim befasues, Lajçak gjithashtu kundërshtoi shefin e tij duke deklaruar se çështja nuk është dhe nuk duhet të jetë pjesë e axhendës së dialogut.

Presidentët e Kosovës dhe të Serbisë janë akuzuar se kanë negociuar në mënyrë të fshehtë një marrëveshje të shkëmbimit të territoresh gjatë dy vitet e fundit dhe se kanë rënë dakord për të në parim.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme