Italia hap vaksinimin për të gjithë

Nga Exit News
Italia hap vaksinimin për të gjithë

 

Prej të enjtes Italia ka hapur mundësinë e vaksinimit për të gjithë popullsinë.

Sipas një raportimi nga Il Sole 24 Ore, tashmë qytetarët mund të prenotojnë sipas dëshirës vaksinën dhe kanë rënë fashat e moshës, të cilat janë aplikuar deri tani.

Disa rajone pritet t’i japin prioritet grupmoshës 12-15 vjeç, sidomos pasi agjensia rregullatore e barnave evropiane miratoi për përdorim vaksinën Pfizer për këtë grupmoshë.

Rajonet, sipas ritmeve përkatëse të vaksinimit mund të aplikojnë fasha prioritare, por Minsitria e Shëndetësisë ka inkurajuar të vendoset vëmendja tek studentët dhe të rinjtë.

Italia ka vaksinuar me të paktën një dozë të vaksinës rreth 36 milion qytetar ose 20% të popullsisë së saj, ndërkohë që vaksinimi ka përfunduar plotësisht vetëm për 12.2 milion persona.

 

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>