Izraeli e njohu Kosovën nën presionin e SHBA-ve

Nga Die Morina van Uijtregt
Izraeli e njohu Kosovën nën presionin e SHBA-ve

Izraeli e njohu Kosovën nën presionin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, gjatë administratës së Presidentit Trump, u shpreh Ambasadori i Izraelit në Serbi, Yahel Vilan.

“Vendimi i Izraelit për të njohur Kosovën u mor nën presionin amerikan dhe mos harroni se u bë si pjesë e marrëveshjeve midis Serbisë dhe Kosovës dhe Amerikës, jo me ne, me Izraelin”, tha Ambasadori Vilan për TV Prva me bazë në Beograd, raportoi N1.

Ai shtoi se nuk sheh ndonjë arsye që Izraeli të revokojë vendimin për sa kohë që të dy palët i përmbahen detyrimeve të tyre.

Duke komentuar deklaratën e ambasadorit, Ministri i Jashtëm serb Nikola Selakovic tha se Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç arriti t’i mbijetojë “presionit të tmerrshëm” nga Uashingtoni.

“Vuçiç duroi presionin e tmerrshëm ndaj të cilit ishte ekspozuar, dhe Izraeli nuk arriti t’i rezistojë këtyre presioneve”, tha ai, duke shtuar se “qytetarët e Serbisë duhet të jenë krenarë që kanë një president i cili arriti t’i rezistojë presioneve në Uashington dhe të ruajë integritetin e Serbisë dhe reputacioni ynë kombëtar ”.

Kosova dhe Izraeli vendosën marrëdhënie diplomatike në fillim të shkurtit, bazuar në premtime të ndara të nënshkruara më parë në Uashington, në të cilën Kosova dhe Serbia ranë dakord për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike.

Dokumenti i nënshkruar nga Kosova përfshinte njohjen reciproke me Izraelin dhe hapjen e ambasadës së saj në Jeruzalem.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>