Kapen 80 emigrantë të paligjshëm në një kamion, arrestohet shoferi

Nga Exit News
Kapen 80 emigrantë të paligjshëm në një kamion, arrestohet shoferi

Policia e Korçës ka ndaluar, mbrëmjen e së premtes, një kamion me rreth 80 emigrantë të paligjshëm nga vendet e Lindjes së Mesme, të cilët ishin nisur nga Korça në Tiranë, me destinacion pikat kuftare të veriut.

Policia ka arrestuar shoferin e kamionit.

Ky është rasti i parë që policia zbulon tentativën për trafikimin e emingratëve të paligjshëm përmes kamionëve.

Prej muajsh, policia arreston çdo ditë persona që ndihmojnë emigratët e paligjshëm të kalojnë kufijtë drejt vendeve të BE-së, kundrejt pagesës. Por deri më tani transporti i tyre është bërë në makina personale.

Duket se me shtimin e emigrantëve që kanë nevojë për transport dhe të kontrolleve të policisë nëpër makinat individuale, trafikantët kanë gjetur mënyra të reja të lëvizjes së emigrantëve.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>