KiE thirrje qeverisë të ndalë vijimin e dhunës policore ndaj protestuesve

Nga Exit News
KiE thirrje qeverisë të ndalë vijimin e dhunës policore ndaj protestuesve

Këshilli i Europës i bën thirrje qeverisë shqiptare të parandalojë vijimin e dhunës policore, si dhe të respektojë të drejtën për protestë paqësore.

Në një deklaratë publike komisionerja për të drejtat e njeriut, Dunja Mijatovic kërkoi vetëpërmbajtje në reagimin ndaj protestuesve si dhe sigurimin e një hetimi të plotë, transparent dhe të pavarur të akuzave për përdorim të tepërt të forcës nga ana e policisë.

Ajo theksoi se përdorimi dispropocional i forcës është raportuar edhe në rastin e protestave të tjera në Shqipëri përgjatë këtij viti, duke i’u referuar protestave kundër shembjes së Teatrit Kombëtar.

“Masat e marra në parandalimin e përhapjes së Covid-19 nuk i japin autoriteteve “dorë të lirë” në përdorimin e forcës kur mbikqyrin protesta”, tha komisionerja.

Autoritetet duhet të respektojnë rregullat e propocionalitetit dhe domosdoshmërisë në çdo rrethanë, ndaj ndalimi në parim i çdo demonstrate publike dhe shpërndarja e qytetarëve me arsyen e vetme se kanë shkelur rregullat e ndalim-qarkullimit, pa konsideruar masa më të lehta, nuk duhet të ndodhë.

Komisionerja Mijatovic gjithashtu i kërkoi policisë të bëj dallim mes individëve të përfshirë në dhunë gjatë protestës, dhe protestuesve paqsorë. Arrestimi i të miturve duhet të konsiderohet si masa më e fundit për t’u ndërmarrë nga policia.

Kjo e fundit duhet të trajnohet në mënyrë të veçantë për trajtimin e protestuesve, deklaroi komisionerja e këshillit të Europës.

Në përfundim komisionerja i bën thirrje autoriteteve të përshpejtojnë lirimin e protestuesve të tjerë paqsorë të cilët janë ende të ndaluar.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>