KLSH: Ndryshimi i kufijve të qendrës historike të Tiranës, pa studim dhe sipas kërkesave të Bashkisë

Nga Exit News
KLSH: Ndryshimi i kufijve të qendrës historike të Tiranës, pa studim dhe sipas kërkesave të Bashkisë

Ndryshimet e kufijve të qendrës historike të kryeqytetit – të miratuara nga Këshilli Kombëtar i Territorit dhe Këshilli i Ministrave – reflektojnë kërkesat e Bashkisë Tiranë për ndërtime në zona të reja dhe nuk bazohen në studime e vlerësime të mirëfillta.

Ky është përfundimi në të cilin del Kontrolli i Lartë i Shtetit pas një kontrolli të punës në Institutin e Monumenteve të Kulturës.

KLSH i ka sugjeruar këtij të fundit që të propozojë përforcimin e ligjit për ruajtjen e pasurive kulturore dhe t’i kërkojë Këshillit të Ministrave dhe Bashkisë Tiranë rindërtimin e Teatrit Kombëtar në të njëjtën zonë dhe me të njëjtën pamje arkitekturore si më parë.

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>