Koronavirus: Rihapet pavioni i sëmundjeve të brendshme në QSUT

Nga Exit News
Koronavirus: Rihapet pavioni i sëmundjeve të brendshme në QSUT

Rihapet reparti i sëmundjeve të brendshme në Spitalin “Nënë Tereza”, pas u mbyll më 30 maj për shkak të numrit të lartë të mjekëve të infektuar me koronavirus.

Në pavioni i sëmundjeve të brendshme në QSUT, u gjetët më shumë se 15 mjekë dhe infermiere dhe 10 persona në Krujë dhe Shkodër, me Covid-19.

Shefi i departamentit Mihal Tase, njoftoi publik me 30 maj se pavioni do të mbyllje dhe sqaroi se pacientët e shtruar do të transferoheshin në pavione të tjera ku do të vazhdonin trajtimin.

Ky pavijon mendohet dhe si burimi i përhapjes së SARS-COV2 tek personeli mjekësor në QSUT që nga 26 maji.

Stafi i mjekësisë interne ka qëndruar për 14 ditë në karantinë, ndërsa pacientët u transferuan tek Infektivi.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>