Kryeministri rus infektohet me Covid-19

Nga Exit News
Kryeministri rus infektohet me Covid-19

Kryeministri rus Mikhail Mishustin deklaroi të enjten se ka rezultuar pozitiv me Covid-19 dhe për këtë arsye i duhet të tërhiqet përkohësisht nga detyra.

Në një video-konferencë me Presidentin Vladimir Putin, Mishustin u shpreh se për shkak të infeksionit do t’i duhet të izolohet dhe të ndjekë këshillat e mjekëve, të cilët do ta mbajnë nën vëzhgim.

Mishustin propozoi emrin e zëvendëskryeministrit të parë, Andrei Belousov, për të drejtuar përkohësisht qeverinë, propozim që u miratua nga Putini.

Ai shtoi se do të vazhdojë të japë kontributin e tij përmes videotelefonatave.

Mikhail Mishustin, 54-vjeç, nuk shfaqi shenja të sëmundjes në videkonferencë, por tha se më vonë do të shkonte në spital.

Rusia ka raportuar deri më sot mbi 106 mijë të infektuar me Covid-19, prej të cilëve ka pasur vetëm rreth 1 mijë vdekje, një vdekshmëri tejet e ulët në raport me popullsinë prej rreth 145 milionë banorësh.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>