Lajçak poston hartën e Ballkanit, ndez debate mes Kosovës dhe Serbisë

Nga Die Morina van Uijtregt
Lajçak poston hartën e Ballkanit, ndez debate mes Kosovës dhe Serbisë

Një fotografi e postuar në Twitter nga Përfaqësuesi Special i BE-së për Dialogun Beograd-Prishtinë, Miroslav Lajcak ndezi debatin sepse e tregonte Kosovën brenda kufijve të Serbisë.

Presidentja në detyrë e Kosovës, Vjosa Osmani tha se vendi që ajo përfaqëson është “i pavarur, i pandashëm dhe sovran”.

“Kufijtë tanë u shënuan me humbjen e mijëra fëmijëve, grave dhe burrave, jetët e pafajshme, të të cilëve u morën nga regjimi gjenocid i Serbisë. Nuk mund të ketë neutralitet ndaj kësaj të vërtete, ”shkroi Osmani në një postim në Twitter.

Si përgjigje ndaj reagimit të Osmanit, drejtori i Zyrës së Serbisë për Kosovën, Petar Petkovic tha se kjo situatë tregon se sa të ndryshme janë qasjet e të dy vendeve.

“Aty ku i shihni janë kufijtë, si dhe ku i shohim në përputhje me Kushtetutën e Serbisë, tregon se sa larg jemi nga njëri-tjetri dhe se kemi nevojë për dialog dhe kompromis. Dhe nuk ka kompromis pa marrëveshje me Beogradin, ”shkroi Petkovic në Twitter.

Petkoviç tha se “e vërteta është më e fortë se gjithçka”, duke përmendur ish-udhëheqësit e arrestuar të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të cilët po përballen me akuzën për krime lufte nga Dhomat e Specializuara të Kosovës me qendër në Hagë.

“Ashtë një gjë qesharake që ju sulmoni Beogradin për krime, ndërsa udhëheqësit tuaj janë në Hagë, të akuzuar për krimet më monstruoze kundër civilëve serbë,” shkroi Petkovic.

Pasi ndezi shumë reagime në Kosovë, Lajcak ndau një foto nga afër të hartës për të sqaruar situatën.

“Është një hartë zyrtare e BE-së për Ballkanit Perëndimor. Kosova është atje dhe po ashtu vija që e ndan Kosovën nga Serbia,” shkroi Lajcak krahas fotos.

Ndërsa harta në të vërtetë tregon një vijë midis Kosovës dhe Serbisë, ajo nuk është aq e theksuar sa ato që përcaktojnë vendet përreth.

Kosova u çlirua nga Serbia në 1999, pas një fushate bombardimesh ajrore nga NATO, e cila ndihmoi Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës të luftonte kundër forcave Serbe. Kosova deklaroi pavarësinë e saj në 2008 dhe është njohur nga mbi 100 vende.

Ndërsa Serbia refuzon të njohë pavarësinë e ish-provincës së saj, një dialog mbi normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian ka vazhduar për dhjetë vjet.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme