Lituania dhe Letonia i kërkojnë BE të vendos sanksione ndaj Rusisë për dënimin Navalny

Nga Exit News
Lituania dhe Letonia i kërkojnë BE të vendos sanksione ndaj Rusisë për dënimin Navalny

Vendet anëtare të Bashkimit Europian, Lituania dhe Letonia i bënë thirrje të martën BE-së të vendosë sanksione ndaj Rusisë pas dënimit të Alexei Navalny me tre vjet e gjysmë burg.

“Dialogu midis Bashkimit Evropian dhe Rusisë tani është i mundur vetëm në gjuhën e sanksioneve,” i tha Lituanisë Gabrielius Landsbergis pas dënimit.

“Nëse BE nuk e bën, Lituania do të konsiderojë sanksionet e veta kombëtare, ”shtoi ai.

Edgars Rinkevics, ministri i jashtëm i Letonisë, shkroi në Twitter: “BE duhet të vendosë sanksione, Këshilli i Evropës duhet të veprojë pasi kjo është shkelje e vendimit të Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut.”

Ai bëri thirrje për lirimin e menjëhershëm të Navalny, duke e quajtur dënimin e tij “si cinizëm i tmerrshëm dhe një shpërfillje e plotë e sundimit të ligjit dhe detyrimeve ndërkombëtare nga Rusia”.

Letonia dhe Lituania kufizohen me Rusinë, e cila dominoi të dyja si republika brenda Bashkimit të vjetër Sovjetik para se ai të shpërbëhej në 1991, që rivendosi më pas pavarësinë e të dy kombeve dhe çoi në hyrjen e tyre në BE.

Lideri i opozitës në Rusi Alexei Navalny u dënua të martën me 3 vite e 5 muaj burg. Ai u dënua pasi shkeli urdhrin e gjykatës për lirim me kusht.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>