Merkel i kërkoi presidentit Putin të tërhiqej nga prania ushtarake në Ukrahinën lindore

Nga Exit News
Merkel i kërkoi presidentit Putin të tërhiqej nga prania ushtarake në Ukrahinën lindore

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka zhvilluar të enjten një telefonatë me presidentin rus Vladimir Putin.

Reuters raporton se Merkel ka kërkuar që Putin të tërhiqet nga prania e shtuar ushtarake në zonën e Ukrainës lindore.

Ndër të tjera, biseda ishte në lidhje me praninë e forcuar ushtarake ruse në rrethinat e Ukrainës Lindore,” tha qeveria në deklaratë për mediat.

Kancelarja kërkoi që kjo prani të zhbëhet në mënyrë që të shtensionohet situata,” vazhdoi njoftimi.

Merkel gjithashtu ka ngritur edhe rastin e kreut të opozitës, Alexei Navalny, i cili aktualisht është i burgosur në një koloni penale ruse.

Së fundmi, Navalni raportohet të jetë i sëmurë dhe se po kërkon qasje në trajtim të pavarur mjekësor.

 

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>