Meta kujton eksodin e 20 000 shqiptarëve në 1991

Nga Exit News
Meta kujton eksodin e 20 000 shqiptarëve në 1991

Presidenti Ilir Meta kujtoi eksodin e 20 mijë shqiptarëve më 8 gushtit 1991 me anijën “Vlora”. Ai ka publikuar pamjet e anijes dhe të refugjatëve shqiptarë.

“Zbarkimi i tyre në brigjet e Italisë, dëshmoi para gjithë botës tragjedinë dhe dhimbjen e një populli të vuajtur për dekada nga dhuna, shtypja, mjerimi dhe izolimi”, shkruan Meta në Facebook.

Ai shpreh shqetësimin se edhe “pas 29 vitesh nga kjo ngjarje [..] ritmet dramatike të shpopullimit të Shqipërisë nuk janë ndalur”.

Meta i bënë thirrje qytetarëve të qendrojnë në vend për ta bërë “Shqipërinë si gjithë Europa!”.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme