Meta kujton masakrën e Srebrenicës: Duhet të forcojmë bashkëjetesën etnike-fetare

Nga Exit News
Meta kujton masakrën e Srebrenicës: Duhet të forcojmë bashkëjetesën etnike-fetare

Presidenti Ilir Meta ka kujtuar masakrën e Srebrenicës, “gjenocidi i një shkalle të paprecedentë në zemër të Europës, që nuk duhej të ishte lejuar të ndodhte”.

Duhet “t’u dërgojmë një mesazh të qartë brezave të ardhshëm, për të mos i harruar dhe për të mos i lejuar kurrë më të tilla mizori të ndodhin në rajonin tonë”, shkroi Meta në nëj postim në Facebook.

Presidenti bëri thirrje për bashkëpunim dhe bashkëjetesë me të gjitha vendet.

“Është e një rëndësie jetike që bashkëjetesa etnike-fetare dhe kulturore të ruhet e të forcohet, pa lejuar askënd të helmojë dhe të përçajë popujt dhe kombet tona, qoftë edhe duke ricikluar ide që sjellin ndërmend shpërnguljet masive, në mënyrë që tragjeditë e përjetuara t’i përkasin vetëm të kaluarës së hidhur por jo shumë të largët të rajonit”, shtoi Meta.

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>