‘Mini Shengeni’ riemërtohet ‘Open Balkan’, nënshkruhen dy memorandume dhe një marrëveshje

Nga Exit News
‘Mini Shengeni’ riemërtohet ‘Open Balkan’, nënshkruhen dy memorandume dhe një marrëveshje

Nisma e ‘Mini Shengenit’ u pagëzua sot me emrin e ri ‘Open Balkan’ në Forumin Ekonomik të Shkupit ku u takuan kryeministri Edi Rama homologu i tij maqedonas Zoran Zaev dhe presidenti serb Vuçiç, të cilët firmosën dy memorandume dhe një marrëveshje.

Memorandumi për lehtësimin e importit, eksportit dhe lëvizjes së mallrave në Ballkanin Perëndimor synon të thjeshtojë procedurat e importit dhe eksportit në dogana mes Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë.

Memorandumi i dytë është ai për krijimin e një tregu të përbashkët të punës mes tre vendeve. Kjo synon që qytetarët e secilit vend të mund të punojnë brenda tre vendeve dhe të marrin lejen e punës dhe të qëndrimit pa vonesa.

Vendet nënshkuan memorandume për këto çështje pasi Serbia dhe Maqedonia e Veriut duhet të ndryshojnë ligjet për të bërë të mundur zotimet. Më pas ato mund të nënshkuarjnë marrëveshje, e cila ka karakter juridik detyrues.

Marrëveshja e nënshkruar është për bashkëpunimin për mbrojtje dhe shpëtim nga katastrofat. Sipas saj, në rast katastrofash natyrore në Serbi, Shqipëri apo në Maqedoninë e Veriut, ekipet e emergjencës së tre vendeve do të ndërhyjnë sëbashku.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>