Ministrja hollandeze shkarkohet pas kundërshtimeve për pasaportën e vaksinimit

Nga Exit News
Ministrja hollandeze shkarkohet pas kundërshtimeve për pasaportën e vaksinimit

Qeveria hollandeze shkarkoi sekretaren shtetërore të çështjeve ekonomike të shtunën pasi ajo kritikoi detyrimin e paraqitjes së pasaportës së vaksinimit.

Në një intervistë me gazetën holandeze De Telegraaf, zyrtarja hollandeze u shpreh se “për mua po bëhet gjithnjë e më e vështirë të shpjegosh pse duhet të tregosh një dëshmi të vaksinimit në një vend, por jo në tjetrin”, raporton Politico.eu.

Nga e shtuna, në vendet publike në Hollandë lejohet hyrja me dëshminë e vaksinimit ose një test negativ të Covid-19 pasi shumica e masave të distancimit shoqëror u hoqën.

Në një deklaratë për median, Kryeministri Mark Rutte tha se ai, me marrëveshjen e anëtarëve të lartë të ekipit të tij, vendosi që zyrtarja e lartë të shkarkohet.

Sipas deklaratës së Rutte, komentet e saj ishin “në konflikt të drejtpërdrejtë me vendimet e marra vetëm kohët e fundit në këshill”.

Shkarkimi i saj vjen menjëherë pas dorëheqjes së dy anëtarëve të tjerë të kabinetit, ministri i jashtëm Sigrid Kaag dhe ministri i mbrojtjes Ank Bijleveldt dhanë dorëheqjen javën e kaluar për mënyrën e evakuimit të stafit të ambasadës holandeze në Kabul.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>