Mjekët e Infektivit i përgjigjen Bashës për fshehjen e numrit të viktimave me Covid-19

Nga Exit News
Mjekët e Infektivit i përgjigjen Bashës për fshehjen e numrit të viktimave me Covid-19

Stafi i spitalit Infektiv me në krye doktoreshë Najada Çomon i ka quajtur ‘tronditëse’ akuzat e kreut të PD-së Lulzim Basha për fshehjen e numrave realë të viktimave me Covid-19, bërë gjatë emisionit ‘Opinion’ mbrëmjen e së enjtes.

Përmes një videoje, doktoreshë Çomo i quajti akuzat si sulm ndaj punës së mjekëve prej 9 muajsh:

“Shprehim publikisht habinë tonë në lidhje me akzuat e bëra nga Lulzim Basha.

Janë akuza tronditëse që vënë në që vendosin në goditje profesionalizmin tonë si mjek por janë dhe goditje të befasishme të përpjekjeve tona më shumë se 9 mujore me COVID-19.”

Ajo hodhi poshtë çdo mundësi se numrat e viktiamve po fshihen dhe ulen artificialisht:

“Nuk është kurrësesi e vërtetë që janë fshehur vdekjet nga COVID-19 dhe themi me përgjegjësi të plotë që kjo jo vetëm është praktikisht dhe teorikisht e pamundur.

Çdo pacient që ndërron jetë, përcillet për në morg së bashku me kartelën shoqëruese. Kartela bashkëshoqëruese përmban dhe arsyen e vdekjes së qytetarit, firmosur dhe vulosur me përgjegjësi profesionale e ligjore nga mjeku që e ka trajtuar deri në momentin e fundit nga mjeku që ka konstatuar vdekjen e personit.

Shkaku i vdekjes së një pacienti në spital nuk mund të përcaktohet as nga politikanët as nga kushdo qoftë përveç mjekut përkatës.”

Një ditë më parë, Lulzim Basha akuzoi në Opinion qeverinë se po fsheh numrat e vërtetë të viktimave, të cilat janë më të larta se ato të raportuara zyrtarisht:

“Autoritet shtetërore kanë fshehur nurmin real të viktimave nga COVID-19.

Në 17 ditët e para të muajit janë raportuar 128 viktima, ndërsa shifrat reale tregojnë se numri i vdekjeve gjatë këtyre ditëve është më shumë se dyfish, plot 315 vdekje.

Data 9 nëntor rezulton si më tragjike sa i përket fataliteteve ku ministria e shëndetësisë ka raportuar numrin më të lartë të vdekjeve, 11, ndërsa shifrat reale sipas të dhënave janë 26 viktima nga Covid-19.”

Basha i bëri thirrje prokurorisë që të shkojë në morg të marrë evidencat e plota dhe të hetojë situatën, pasi sipas tij ‘po bëhet politikë me të vdekurit’.

6 komente

 1. qwe 20 Nëntor, 2020 në 4:54 pm

  Basha nuk akuzoi mjeket, thjesht tha me ze te larte ate qe qartesisht e dine te gjithe, se ketu jetojme dhe jo ne mars. Nuk e bejne mjeket lajmerimin se sa veta jan infektuar dhe kane nderruar jete apo jo?
  Se jo per gje por nuk u del as koha, edhe te kujdesen per pacientet qe tani mjekohen edhe ne ambulanca se ska shtreter dhe gjithashtu te dalin ne tv e te bejne spote publicitare/deklarata partiake.

  Te pakten si mjek me integritet te larte mos lejoni te beheni fasade dhe komardare e askujt. Basha e sfidoi vete prokurorine nuk ka nevoj ta ftoni ju.

  p.s: ndoshta eshte efekti i kameres, por gjysma e doktoreve ne video duken sikur kane bere makiazh fytyres.

 2. Balo Bënça 20 Nëntor, 2020 në 8:14 pm

  Najada…(.bashkë me Tritanin dhe Piperon)….mos u bëni zhele…!
  Ku e di ti si manipulohen statistikat ?..
  Ty të ka ngrënë shumë pidhi kur ishe e re,dhe ja ke bërë qejfin vetes…por tashmë ka filluar e të ha bytha…dhe nuk është njësoj…
  Ruani bythën tuaj…se pastaj ndërron pushteti dhe filloni xhiblat…jo ishim të detyruar,jo folëm në përgjithësi….etj..etj..

 3. t 21 Nëntor, 2020 në 2:07 pm

  Aferim Balo bënça

 4. emigrant 21 Nëntor, 2020 në 6:27 pm

  Znj. Najada për të motivuar punën e saj humane si mjeke, puna më e mirë që mundt të bënte me këtë rast, do të ishte që ti bashkohej thirrjes së Bashës që prokuroria të vinte për të verifikuar në morg të vërtetën
  Nga mënyra si ka reaguar, ajo dashur pa dashur i ka marë përsipër fajet e qeverisë.
  Llogjika e thjeshtë ta thotë se ajo listë ka dalë nga morgu i spitalit të QSUT pasi është e detajuar me data e me emra. e nuk është ndonjë shpikje e Bashës
  Po, për rastin e akuzës për Bashën bazuar vetëm në kujtesën e çoroditur të një “dëshmitari” me çregullime psiqike, lehtësisht të manipulueshëm, , edhe mund të reagonin mjekët se është një mashtrim tepër banal, por këtu kemi të bëjmë me një dokumet të paraqitur me shifra e emra lehtësisht të verifikueshëm.
  E dëgjova z. Basha të thoshte se uron që ky informacion të mos jetë i saktë, po kush tjetër veç specialistëve të fushës së drejtësisë që janë prokurorët mund ta hetojë ngjarjen ?
  Është e pamundur që ndonjë Bellanicë të përpilojë me shifra e emra një listë të tillë, pasi ashtu siç thotë mjekja, të gjithë pacientët që janë shtruar, evidentohen mga mjeku i pavjonit me shënimet përkatëse për çdo pacient
  Edhe sikur për një magazinë mallrash të dilte një listë mallrash me emra që mungojnë apo janë tepër, do të kishte vend për dyshim e hetim për një vepër korruptive e jo më për njerëz viktima në morgun e një spitali.
  Me aq sa dijmë denoncime të till për abuzime me viktimat e pandemisë kanë ndodhur edhe në disa venbde të tjera, e prokuroria është vënë në lëvizje për ti hetuar.
  Ai që refuzon hetimin, llogjikisht që e ka mizën nën kësulë.
  Ai që është i pastër në ndërgjegje, tregohet i gatshëm ta hetojë drejtësia.
  Nuk ka sepse ngjarje të tilla të dyshimta të bëhen objekt hetimesh abuzive nëpër media.
  Nuk ka sepse Top Channel të bëjë rolin e prokurorit ndaj Bashës e mediat e tjera ndaj Ramës.
  Nëse ka indicie për ndonjë veprim të paligjshëm apo jashtë moralit, nuk ka sepse të bëjnë mediat prokurorin.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme