Morinë, tregtarët protestojnë kundër tarifës së kalimit në Rrugën e Kombit

Morinë, tregtarët protestojnë kundër tarifës së kalimit në Rrugën e Kombit

Tregtarë e qytetarë nga Shqipëria dhe Kosova protestuan sot në Morinë kundër vendimit të qeverisë për vendosjen e tarifave për kalimin e rrugës Milot-Morinë.

Tregëtarët shprehen se tarifat prej 11,2 – 22,5 euro për autobuzët e kamionët, vetëm për një rrugë, do të ndikojë shumë në rritjen e shpenzimeve për to, e më pas dhe në rritjen e çmimeve në treg.

Në shenjë proteste, duke simbolizuar se tregtarët e Kosovës nuk do të sjellin më produkte në Shqipëri, 150 kamionë bosh parakaluan në rrugën Milot-Morinë.

Tregtarët, kryesisht të hekurit, kripës dhe produkteve të tjera thanë se qeveria me këto tarifa po vë barriera mes dy vendeve, ndryshe nga qëllimi fillestar i ndërtimit të rrugës.

Vendimi për vendosjen e tarifave për kalimin e rrugës Milot-Morinë u mor para pak ditësh nga Qeveria Rama, sipas kontratës me kompaninë koncesionare që menaxhon rrugën.

Më saktësisht tarifat janë këto:

– Motorët do të paguajnë 2,5 euro për çdo kalim, pra 5 euro vajtje-ardhje;

– Autoveturat do të paguajnë 5 euro për çdo kalim, pra 10 euro vajtje-ardhje;

– Autobusët dhe kamionçinat do të paguajnë 11,2 euro për çdo kalim, pra 22,4 euro vajtje-ardhje;

– Kamionët e mesëm do të paguajnë 16,2 euro për çdo kalim, pra 32,4 euro vajtje-ardhje;

– Kamionët e rëndë do të paguajnë 22,5 euro për çdo kalim, pra 45 euro vajtje-ardhje.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>