Ndonëse është një projekt i korruptuar, Sheshi Skënderbej futet në finalen e Çmimit “Mies van der Rohe Architecture”

Nga Vincent W.J. van Gerven Oei
Ndonëse është një projekt i korruptuar, Sheshi Skënderbej futet në finalen e Çmimit “Mies van der Rohe Architecture”

Projekti për Sheshin Skënderbej i projektuar nga studioja 51N4E (pasi artisti Anri Sala e hoqi emrin e tij nga projekti) kaloi në fazën finale për çmimin e Bashkimit Evropian për Arkitekturën Bashkëkohore, “Mies van der Rohe Architecture”.

Kryeministri Rama, madje e shprehu entuziazmin e tij në Twitter:

“E paimagjinueshme deri shumë pak kohë më parë! Sheshi Skënderbej në finalen e madhe të Çmimit më prestigjioz të arkitekturës – Çmimi i Bashkimit Europian për Arkitekturën Bashkëkohore që mban emrin e legjendarit Mies Van Der Rohe#QentëLeTëLehin vazhdimi dihet”

Exit i pyeti organizatorët e Çmimit “Mies van der Rohe Architecture” nëse përfshirja e projektit të Sheshit Skënderbej në konkurs mund të merret si përkrahje nga ana e tyre e korrupsionit të gjerë me këtë projekt. Bashkëthemeluesi i studios 51N4E, Peter Swinnen është shkarkuar më parë nga puna si Arkitekt i Shtetit për regjionin flaman të Flandrës në Belgjikë, pasi një audit i brendshëm zbuloi mashtrime në lidhje me tenderat në Shqipëri. Megjithatë, ai nuk u ndoq penalisht nga gjyqësori belg.

Një zëdhënës i Çmimit “Mies van der Rohe” deklaroi dy ditë më parë përmes email-it se:

“Ne e mblodhëm informacionin tuaj, si dhe atë të palëve të tjera të përfshira në sheshin e Tiranës dhe, me dokumentet ligjore që kemi marrë, kemi vendosur ta mbajmë këtë projekt në garën për Çmimin. Dokumentet e gjykatës flamane kanë qënë shumë të rëndësishme për marrjen e këtij vendimi. Faleminderit që na informuat me  vërejtjet tuaja për të luftuar korrupsionin”.

Organizatorët e Çmimit “Mies van der Rohe” nuk komentuan asnjë nga akuzat për korrupsion, në lidhje me ndërtimin e Sheshit të Skënderbej dhe as nuk u shprehën nëse e kanë hetuar këtë çështje. Exit.al i ka pyetur organizatorët edhe se çfarë dokumentesh kanë marrë nga gjykata flamane, në lidhje me korrupsionin e ndodhur në Shqipëri me këtë projekt, por deri më tani nuk ka marrë përgjigje.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>