Në Bjellorusi vijojnë protestat kundër Lukashenkos, policia kërcënon me armë

Nga Exit News
Në Bjellorusi vijojnë protestat kundër Lukashenkos, policia kërcënon me armë

Dhjetëra mijëra protestues kanë marshuar në kryeqytetin bjellorus, Minsk ditën e djelë, pavarësisht kërcënimeve me armë të policisë ndaj tyre. Ata kanë kërkuar dorëheqjen e presidentit Aleksandër Lukashenko.

Media lokale Interfax përllogariti rreth 30,000 protestues ditën e djelë, dhe raportoi për zhurma që i ngjanin granadave trullosëse pranë vendit ku po mbahej protesta.

Policia ka ndaluar 50 qytetarë protestues.

Një zyrtar i lartë i forcave të rendit kishe deklaruar javën e shkuar se oficerët e policisë ruajnë të drejtën për të përdorur armë zjarri ndaj protestuesve, shkruan Reuters.

Nga shpallja e rezultatit të votimeve presidenciale, kur kanë filluar edhe protestat kundër Lukashenkos, janë andaluar më shumë se 13,000 qytetarë, përfshi pjestarë të opozitës dhe mediave.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>