Pas FMN, dhe Banka Botërore kundër projektit “1 miliardë dollarë” me PPP

Pas FMN, dhe Banka Botërore kundër projektit “1 miliardë dollarë” me PPP

Pas Fondit Monetar Ndërkombëtar, dhe Banka Botërore ka hedhur dyshime për projektin e Qeverisë Rama “1 miliardë dollarë” investime me PPP në infrastrukturë.

Sipas revistës Monitor, gjatë prezantimit të raportit ekonimik të BB-së për Ballkanin Perëndimor, ekspertët e BB-së për Shqipërinë kanë rekomanduar që projektit “1 miliardë dollarë” t’i bëhet një analizë e qartë dhe transparente për të parë përfitimet e vendit dhe qytetarëve.

“Ne rekomandojmë që këto kontrata të trajtohen në përputhje me standardet ndërkombëtare. Ministria e financave duhet të forcojë kontrollin mbi PPP-të edhe për shkak të detyrimeve që rrjedhin nga ligji organik i buxhetit”, u shpreh Hilda Shijaku, eksperte e BB-së për Shqipërinë, duke rekomanduar që PPP-të duhen përdorur për projekte me fisibilitet të larë si për shembull hekurudhat.

Ekspertët e BB-së theksua se për Shqipërinë është më i rëndësishëm dhe i nevojshëm përmirësimi i ambient të ekonomisë dhe klimës së të bërit biznes.

Duke vazhduar me të njëjtat rekomandime si FMN, dhe Banka Boterore sygjeron se paketa fiskale duhet të jetë e thjeshtë, e qartë dhe sa më pak e ndryshueshme në kohë.

Qeveria Rama në paketën fiskale 2018, që do të votohet në Kuvend, parashikon një sërë ndryshimesh, ndër të tjera, përfshirjen në pagesën e TVSH-së të fashës së bizneseve e vogla me xhiro vjetore nga 20 deri në 50 milionë lekë të vjetra në vit, deri më tani e përjashtuar nga kjo pagesë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>