PD denoncon votimin e shumëfishtë në Elbasan

PD denoncon votimin e shumëfishtë në Elbasan

Partia Demokratike, përmes përfaqësuesit të saj ligjor Marash Logu, ka denoncuar në seancën e së premtes pranë Komisionit të Ankesave dhe Sanksioneve dyshimet për votimin e shumëfishtë në qarkun e Elbasanit.

Sipas tij, ky përbënte vetëm një prej argumenteve për shpalljen të pavlefshme dhe ripërsëritjen e zgjedhjeve në këtë qark.

Shenjat e gishtërinjve e 47 personave, janë përdorur për identifikimin e 312 zgjedhësve, çka do të thotë ka dyshim që një person ka votuar shtatë herë për person, kjo cënon procesin zgjedhor,” u shpreh Logu.

Argumentet e tjera që ka paraqitur Partia Demokratike janë:

Blerja e votave: PD ka bërë dy kallëzime penale në SPAK dhe akuzon shtetasit Taulant Balla, Saimir Hasalla, Besion Ajazi dhe Santila Tahiraj, Gjergj Luca, përfaqësues të PS-së, për blerje të votave me një çmim që varion nga 100-300 €;

Abuzim me tenderat: Shtetas me rekorde kriminale, kanë përfituar tendera publike me vlerë miliona euro, të cilat më pas i kanë përdorur në funksion të zgjedhjeve;

Fushata e PS u financua nga buxheti i shtetit: Zyrtar të lartë të PS u shfaqën në aktivitete publike, duke shpërndarë leje legalizimi në këmbim të votës;

– Raste të votimit të shumëfishtë dhe atij familiar.

 

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>