Pezullimi i Rektorit Koni, minim i autonomisë së universitetit

Pezullimi i Rektorit Koni, minim i autonomisë së universitetit

Ish-kryetarja e Komisionit Parlamentar për Arsimin Albana Vokshi e quajti antikushtetues vendimin e Ministres së Arsimit Shahini për të pezulluar nga detyra Rektorin e Universitetit të Tiranës Koni:

“Pezullimi dhe kërkesa për shkarkim e Rektorit të Universitetit të Tiranës është antikushtetuese! Ajo bie ndesh me nenin 57 të Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë dhe nenin 3 të ligjit për Arsimin e Lartë, që garantojnë Autonominë Universitare.”

Sipas Zonjës Vokshi, ky vendim tregon qartë qëllimin e Kryeministrit Rama për të marrë nën pushtetin e tij dhe universitetin, një ndër të paktat institucione të mbetura autonome:

“Qëllimi i vetëm është largimi me të gjitha mjetet dhe format i çdokujt që atij i bëhet pengesë dhe më tej, interesi i tij është të marrë kontrollin edhe të Universitetit më të madh në vend, duke vënë në krye militantë politikë. Urdhri i Ministres Shahini për pezullim të rektorit Mynyr Koni minon autonominë universitare dhe dëmton rëndë këtë institucion kaq të rëndësishëm për jetën akademike në vend.”

Ministrja e Arsimit Shahini pezulloi nga detyra më 13 prill Rektorin e Universitetit të Tiranës Mynyr Koni dhe i propozoi Presidentit Meta shkarkimin e tij.

Megjithëse vendimi dhe kërkesa e Shahinit nuk janë bërë ende publike, argumenti i ministres për pezullimin ka qenë në thelb politik, duke e akuzuar Rektorin për moszbatim të pakteve dhe reformave politike të qeverisë, si dhe duke dhënë përshtypje dhe opinione personale, pa referenca dhe argumenta ligjore dhe institucionale.

LEXO  Lufta e Kryebashkiakut Veliaj me tregtarët ambulantë

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>