PS nis procedurat për shkarkimin e Presidentit Meta

PS nis procedurat për shkarkimin e Presidentit Meta

55 deputetë të Partisë Socialiste kanë firmosur mocionin për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta, pas dekretit të tij për të anulluar zgjedhjet vendore.

Pas vendimit të socialistëve, reagoi edhe Presidenca nëpërmjet Zëdhënësit të Presidentit, Tedi Blushi, i cili tha se:

“Ilir Meta është zgjedhur President nga një Parlament plotësisht legjitim, jo nga ky i sotmi.”

Blushi theksoi se Edi Rama po kërkon ‘të instalojë “Narko-Republikën” e bandave dhe oligarkëve’.

Edhe sikur Kuvendi të miratojë kërkesën e socialiste, sipas neni 131 pika dh të Kushtetutës, shkarkimi i Presidentit është kompetencë eskluzive e Gjykatës Kushtetuese, e cila prej më shumë se një viti nuk funksionon.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>