Rama akuzon PD-LSI se e trajtoi Shqipërinë si plaçkë për marrëveshjen me Greqinë

Nga Exit News
Rama akuzon PD-LSI se e trajtoi Shqipërinë si plaçkë për marrëveshjen me Greqinë

“Shqipëria në Gjykatën e Hagës kërkon një marrëveshje të drejtë për çështjen e detit me Greqinë, pasi marrëveshja e mëparshme ka qenë e padrejtë.”

Kështu deklaroi të mërkurën kryeministri Rama, teksa akuzoi qeverinë e mëparshme PD-LSI se e kishin trajtuar Shqipërinë si plaçkë në bisedimet me Greqinë:

“Këtyre [opozitës] nuk u shkon një sekondë në mend t’ju prekë gjumin as deti, as ajri, as toka, por vetëm plaçka, janë plaçkitës të lindur, e kanë treguar sa herë kanë pasur pushtet. Kush bie pre e tyre është dembel nga trutë e kokës, se nuk ka mundësi.”

Rama tha se ka qenë Shqipëria ajo që ka kërkuar që çështja e detit të trajtohet nga drejtësia ndërkombëtare, pasi për Greqinë, ‘çështja e detit ishte e mbyllur me marrëveshjen e bërë në ndeshjen me Saliun, Lulin dhe Ilir Metën, Greqia nuk ka asnjë pretendim më shumë se aq sa mori.’

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>