Rama dhe Soreca inspektojnë rindërtimin e shkollave të financuara nga BE

Nga Exit News
Rama dhe Soreca inspektojnë rindërtimin e shkollave të financuara nga BE

Kryeministri Edi Rama dhe ambasadori i Delegacionit të Bashkimit Evropian në Tiranë, Luigi Soreca vizituan të hënën, 3 maj, procesin e rindërtimint të shkollave të dëmtuara nga tërmeti me financim të BE-së.

Rama falenderoi BE-në për mbështetjen e saj në procesin e rindërtimit. Ai e quajti BE-në donatorin më të madh në vend për rindërtimin:

“Tani po ndërtojme shkollën e dytë me mbështetjen e BE-së, e cila ishte kontributori më i madh i Konferencës. Së bashku me komisionerin dhe presidenten e Komisionit Evropian kanë ndihmuar në kontribute, që po përkthehen në shkolla dhe investime”, u shpreh Rama për median.

Ndërsa Ambasadori Soreca u shpreh se i lumtur për ecurinë e shpejtë të punimeve. Ai njoftoi se së shpejti do të nisin dhe punimet e mirëmbajtjes së mozaikut të Muzeut Kombëtar.

BE i dhuroi vendit tonë 115 milionë eurove në ndihmë të procesit të rindërtimit pas tërmetit. Marrëveshja u firmos më shkurt 2020, dhe shënoi nisjen e Konferencës së Donatorëve.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>