“Këmisha” –  që nuk të lëshon!

Fillon me një histori të bukur. Gjithnjë, fillon me një histori të bukur: Një vajzë dhe një djalë takohen në auditor; shkëmbejnë veshtrimin e parë …, ai e kupton, që e do; shkëmbejnë vështrimin e dytë, të tretë, të katërt …, kalojnë gjashtë muaj, një vit … dhe ja …, befas …, edhe ajo e

Rama nxit popujt e Ballkanit t’i harrojnë problemet e shkaktuara “njëri-tjetrit” 

Kryeministri Edi Rama u ka kërkuar popujve të Ballkanit Perëndimor, në veçanti shqiptarëve dhe serbëve, që t’i harrojnë dëmet që, sipas tij, i kanë shkaktuar njëri-tjetrit dhe të ecin përpara. Të premten, Rama foli para të pranishmëve në konferencën e kryetarëve të parlamenteve të Nismës Adriatiko-Joniane në Tiranë, presidencën vjetore të së cilës e ka

Kancelari Scholz vë në vështirësi të ardhmen e Ballkanit të Hapur

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka njoftuar se do ta ripërtërijë Procesin e Berlinit dhe veçanërisht “Tregun e Përbashkët Rajonal”, një nismë e fuqishme e dakordësuar nga të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, paralelisht me të cilën Serbia, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë nismën e tyre “Ballkani i Hapur”. “Bashkëpunimi rajonal ka potencial të madh.

‘Marshimi i Krenarisë’ në Tiranë, fokusi te familja LGBT+

Tirana do të presë “Marshimin e Krenarisë” (Tirana Pride) për të njëmbëdhjetën herë më 21 maj, sipas një njoftimi nga aktivistë vendas dhe OJQ-ve. Këtë vit parada do të zhvillohet me pjesëmarrje fizike, pasi kufizimet e pandemisë i detyruan aktivistët ta mbanin atë online për dy vjet me radhë. Anëtarët e komunitetit LGBT+ dhe aleatët

Aktivistja Karaj fiton çmim ndërkombëtar për të drejtat e njeriut  

Aktivistja shqiptare Xheni Karaj ka fituar një çmim ndërkombëtar për aktivizmin dhe përfshirjen e saj në komunitetin LGBTIQ, dhënë nga organizata Civil Rights Defenders (CRD) me qendër në Suedi. Çmimi për Mbrojtjen e të Drejtave të Njeriut iu dha Karajt dhe aktivistit nga Uganda Frank Mugisha, i cili gjithashtu mbron të drejtat LGBTIQ. “Xheni Karaj

Kriza klimatike po sjell fundin, askush nuk do t’ia dijë 

Romani “Më e mira e botëve” parashikon dhe paralajmëron njerëzimin të “Mos shikojë lart” Nëse keni mundësi të shikoni një nga filmat e fundit në Netflix “Mos shiko lart” (ang. Don’t look up) të shkruar, prodhuar dhe drejtuar nga kineasti dhe komediani Adam McKay dhe nëse keni lexuar librin “Më e mira e botëve” (ang.

Gjysma e demokratëve duan Berishën në krye të PD-së

Në një sondazh të zhvilluar nga Euronews Albania gjatë muajit shtator rezultoi se gjysma e votuesve  preferonin Sali Berishën në krye të PD-së. Po aq mendojnë se vendimi i Bashës për përjashtimin e Berishës nga grupi parlamentar nuk do ta ndihmojë atë të vijë në pushtet. Nga ana e tij, Basha shihet si udhëheqës i

Shumica e demokratëve kundër përjashtimit të Berishës nga grupi parlamentar

Sondazhi i zhvilluar nga Euronews Albania përgjatë muajit shtator tregoi se vendimi i kreut aktual të PD-së, Lulzim Basha për përjashtimin e ish-liderit Sali Berisha nga grupi parlamentar nuk rezulton popullor mes demokratëve. Vetëm 23.3% e votuesve të PD-së përkrahin vendimin e Bashës, përkundër 57.8% e votuesve të pyetur të cilët janë shprehur kundër vendimit.

Sodazhi: Berisha rezulton më popullor se Basha

Në një sondazh të kryer përgjatë muajit shtator nga Euronews Albania mes votuesve të PD-së, rezultoi se popullariteti i liderit të vjetër Sali Berisha qëndron në kuota më të larta se popullariteti i liderit aktual, Lulzim Basha. Sondazhi u zhvillua, mes të tjerave, për të kuptuar ndjeshmërinë e mbështetësve të Partisë Demokratike në lidhje vendimin

1233 247