Miratohet raporti për shkarkimin e Metës me 104 vota pro

Nga Exit News
Miratohet raporti për shkarkimin e Metës me 104 vota pro

Kuvendi miratoi raportin për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta me 104 vota pro, të mërkurën. Ndërsa 7 deputetë votuan kundër shkarkimit dhe 2 deputetë abstenuan.

Procedura për shkarkimin e Metës u nis nga 49 deputetë socialist mbi pretendimin e shkeljes së Kushtetutës. Kuvendi miratoi kërkesën e tyre për ngritjen e Komisionit Hetimor. Komisioni Hetimor, pas miratimit të raportit i propozoi Kuvendit argumentat për shkarkimin e presidentit, një javë më parë.

Tani vendimi i Kuvendit duhet të shkojë brenda 5 ditëve në Gjykatën Kushtetuese.

Si e shkarkon Gjykata Kushtetuese, Presidentin?

Fillimisht Gjykata Kushtetuese vendos me shumicë votash, pra 5 anëtarë që ta shqyrtojë kërkesën në seancë plenare.

Në seancën plenare duhet të marrin pjesë të paktën ⅔ e anëtarëve, pra 6 anëtarë, dhe duhet të jetë publike.

Gjyakta duhet të vendosë me shumicën e anëtarëve, pra me të paktën 5 anëtarë për ta shkarkuar Presidentin.

Duhet theksuar se arsyet për shkarkimin e presidentit, pra shkelja e rëndë e Kushtetutës dhe krimi i rëndë nuk janë të përcaktuara as në ligj dhe as në intepretime nga Gjykata Kushtetuese.

Pra, Gjykata Kushtetuese do të vlerësojë jo vetëm kushtetueshmërinë e procesit që është ndjekur për shkarkimin e presidentit por edhe do të interpretojë nëse ka shkelje dhe nëse ato janë të rënda.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>