Shoqëria civile në Kosovë, protestë për prishjen e Teatrit Kombëtar

Nga Exit News
Shoqëria civile në Kosovë, protestë për prishjen e Teatrit Kombëtar

Shoqëria civile në Kosovë, kundërshtoi veprimin e qeverisë dhe Bashkisë Tiranë, për  shembjen e Teatrit Kombëtar. Ata do të organizojnë një protestë sot në orën 17:00, para Teatrit Kombëtar në Prishtinë në shenjë solidariteti me Aleancën për Mbrojtjen e Teatrit.

Në një njoftim zyrtar, ata deklaruan:

Me dhjetëra aktivistë e artistë janë arrestuar dhe dërguar në stacion policor në orët e hershme të mëngjesit, duke përfshi këtu edhe gazetarë. Aksioni banditesk është shoqëruar me dhunë ndaj artistëve dhe aktivistëve qe po e mbronin teatrin tash e gati 3 vite.

Në shenjë solidariteti me përpjekjen e tyre gati tre vjeçare, sot në ora 17:00 do të mblidhemi para Teatrit Kombëtar të Kosovës, për të shprehur indinjatën tonë me këtë arrogancë të pashoqe dhe kundërshtimin tonë ndaj këtij veprimi të Qeverisë shqiptare dhe Bashkisë së Tiranës.

6 komente

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme