Shtyhet gjyqi ndaj ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla

Nga Exit News
Shtyhet gjyqi ndaj ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla

Gjykata e Posaçme ka shtyrë për në 19 nëntor seancën paraprake për ish-kryeprokurorin Adriatik Llalla.

Prokuroria paraqiti prova të reja dhe gjykata i ka dhënë kohë Llallës dhe avokatëve të tij që të njihen me dokumentet e reja.

Në mars 2020, SPAK mbylli hetimet për Llallën dhe dërgoi në gjykatë çështjen. Llalla akuzohet për fshehje të pasurisë. Kjo vepër penale, sipas Kodit Penal, dënohet deri në 3 vjet burgim.

Hetimet ndaj tij nisën në mars të vitit 2018 dhe u zgjatën vazhdimisht. Në mars të vitit 2019 Prokuroria e Krimeve të Rënda vendosi t’i zgjaste edhe me tre muaj hetimet ndaj Llallës.

Ish-kryeprokurori Adriatik Llalla u hetua për katër vepra penale; fshehje pasurie, mosdeklarim i të ardhurave në kufi, shpërdorim detyre dhe pastrim parash, por në fund tre akuza u rrëzuan dhe mbeti në fuqi vetëm ajo për fshehje pasurie.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>